دوره 1391، شماره 98 - ( 11-1391 )                   جلد 1391 شماره 98 صفحات 34-40 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML Print


معاونت برنامه ریزی وزارت نفت
چکیده:   (3959 مشاهده)
اتحادیه اروپا به دلیل ذخایر و تولید اندک از یک سو و مصرف بالا از سویی دیگر, به میزان زیادی وابسته به واردات نفت خام و گاز طبیعی است. این در حالی است که پیش بینی های موجود نیز حکایت از ادامه این وابستگی در دهه های بعدی دارد. با توجه به اطلاعات موجود, تا 50 سال آتی هم چنان نفت و گاز سهم عمده ای از تامین انرژی جهان و اروپا را ایفا خواهند کرد و انرژی های نو با وجود رشد قابل توجه, کماکان در تامین انرژی سهم اندکی خواهند داشت.
بنابر این مسئله تامین امنیت انرژی از مهم ترین دغدغه های کشور های وابسته به واردات انرژی از جمله اتحادیه اروپا به شمار می رود.
سهم عمده ای از واردات نفت و گاز اروپا از طریق روسیه تامین می شود که این امر (یعنی تسلط روسیه بر منابع و مسیرهای تامین انرژی) موجب ناخرسندی اروپا و تلاش این کشورها جهت تنوع بخشی به منابع تامین انرژی است. از مناطقی که در موقعیت جغرافیایی مناسبی نسبت به اروپا قرار دارند, کشورهای غنی از نفت و گاز آسیای میانه و قفقاز هستند که پیش بینی ها در خصوص ظرفیت تولید این کشورها نشان از توان صادراتی بالای آنها در     دهه های آتی دارد. از این روی پس از استقلال این کشورها از شوروی سابق تاکنون, کشورهای اروپایی حضور قابل توجهی در طرح های نفت و گاز آنها داشته و پروژه های مختلفی جهت مهیا کردن مسیرهای انتقال نفت و گاز تولیدی این کشورها به سمت بازارهای مصرفی اروپا معرفی و انجام داده اند.
در این میان, تمایل اروپا به کاهش وابستگی به روسیه در حوزه انرژی و افزایش همکاری با کشورهای آسیای میانه, فرصت مناسبی برای ایران جهت ایفای نقش موثر منطقه ای و جهانی فراهم کرده است. در عین حال, مصرف فزاینده داخلی, عدم ارائه سیاست مشخص صادرات گاز و لزوم همراهی با روسیه, تمایل و توان ایران برای مشارکت در طرح های انتقال انرژی به اروپا را دچار تردید کرده است.
متن کامل [PDF 818 kb]   (2233 دریافت)    
نوع مطالعه: كاربردي |
دریافت: 1392/12/24 | پذیرش: 1392/12/24 | انتشار: 1392/12/24

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.