دوره 1401، شماره 198 - ( 3-1401 )                   جلد 1401 شماره 198 صفحات 59-56 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML Print


1- فوق‌لیسانس مهندسی عمران ـ مهندسی مدیریت ساخت دانشگاه علم و صنعت ایران
2- عضو هیات علمی دانشگاه علم و صنعت ایران
چکیده:   (142 مشاهده)
هدف از این پژوهش آشنایی با میدان گازی پارس‌جنوبی و دلایل تاخیر در اجرای پروژه‌های نفت و گاز، به ویژه پالایشگاه‌های پارس‌جنوبی (عسلویه) است. روش تحقیق از نوع تحقیقات توصیفی ـ پیمایشی محسوب می‌شود. نمونه‌ی آماری از میان شاغلین شرکت ملی نفت ایران (به‌عنوان کارفرما) و پیمانکاران مجری پروژه‌های EPC صنعت نفت و گاز بود که به ‌عنوان مدیرعامل، مدیر پروژه و کارشناس پروژه مشغول به کار هستند.(دارا بودن حداقل مدرک تحصیلی لیسانس برای جامعه‌ی آماری لحاظ شد)
در ابزار پژوهش از روش­های مطالعه‌ی کتابخانه­ای، مصاحبه و توزیع پرسشنامه بهره گرفته شد. دلایل تاخیر در اجرای پروژه‌های نفت و گاز در سه گروه: فاز طراحی و مهندسی، فاز تدارکات و فاز ساخت و اجرا مورد مطالعه قرار گرفت و نتایج، نشانگر آن بود که با در نظر گرفتن موقعیت کشورمان و حرکت پرشتاب در جهت پیشرفت و قطع وابستگی‌ها، انجام پروژه­ها در زمان مقرر و با هزینه‌ی مشخص شده، بسیار ضروری است. این موضوع در صنایع نفت و گاز از اهمیت بیشتری برخوردار است، چراکه این صنعت به‌ عنوان تاثیرگذارترین رکن اقتصادی کشور شناخته شده و رشد آن، نماد، محور و اساس توسعه‌ی کشور است، از این‌رو، مطالعه‌ی پروژه­ها در این صنعت با هدف شناسایی نقاط ضعف و مشکلات شرکت‌های داخلی که به ‌عنوان مجریان پروژه‌های EPC شناخته می‌شوند، امری واجب و پراهمیت می­باشد.
 
متن کامل [PDF 275 kb]   (56 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: مباحث ویژه
دریافت: 1401/3/24 | پذیرش: 1401/3/10 | انتشار: 1401/3/10

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.