دوره 1391، شماره 98 - ( 11-1391 )                   جلد 1391 شماره 98 صفحات 69-75 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML Print


1- دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات تهران
چکیده:   (5216 مشاهده)
معادلات حالت ابزاری استاندارد برای پیش بینی عملکرد مخازن گاز- میعانی هستند. تنظیم و بررسی اعتبار مدل های این معادلات, به شدت وابسته به میزان دقت داده های آزمایشگاهی است.
انتخاب نمونه مناسب سیال میدان زمانی اهمیت بیشتری پیدا می کند که مطالعات روی یکی از وسیع ترین میادین گازی جهان انجام شود. از آنجا که تنوع نمونه های در دسترس چنین میادینی بسیار زیاد است, انخاب نمونه مناسب سیال جهت تنظیم معادلات از اهمیت ویژه ای برخوردار بوده و نیازمند اتخاذ روش علمی مناسبی است. بنابر این ارائه راهکارهایی با پیش زمینه علمی, می تواند راهنمای خوبی برای انتخاب مناسب ترین نمونه و حذف نمونه های نامرغوب توسط مهندسان باشد. یکی از عوامل مهم در انتخاب نمونه مناسب, مطالعه دقیق آزمایش های انجام شده روی نمونه هاست. از میان       آزمایش های مرسوم گاز-میعانی, تنها در آزمایش CVD می توان با مطالعه موردی هر یک از اندازه گیری های آزمایشگاهی, کیفیت آزمایش و نمونه را ارزیابی کرد.
در این مقاله مجموعه ای از روش های بررسی داده های آزمایشگاهی با هدف کنترل کیفیت آنها بر روی شش نمونه سیال یکی از مخازن گاز-میعانی ایران معرفی شده و پس از انجام اعتبارسنجی روش های ارائه شده, در نهایت مناسب ترین نمونه ها معرفی خواهند شد.
واژه‌های کلیدی: مخزن گاز-میعانی، CDV، CCE، ثابت تعادلی
متن کامل [PDF 1684 kb]   (1667 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي |
دریافت: 1392/9/30 | پذیرش: 1392/9/30 | انتشار: 1392/9/30

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.