دوره 1399، شماره 181 - ( 8-1399 )                   جلد 1399 شماره 181 صفحات 26-16 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML Print


1- پژوهشگاه صنعت نفت
2- مدیریت اکتشاف شرکت ملی نفت ایران
چکیده:   (763 مشاهده)
سازند گدوان با سن بارمین- آپسین، در منتهی­الیه جنوب غربی ایران، متشکل از شیل، ماسه­ سنگ و میان ­لایه ­های آهکی بوده و به سه بخش گدوان بالایی، آهک خلیج، گدوان پایینی تقسیم می­شود. ماسه ­سنگ­های بخش پائینی سازند گدوان، توالی ­های مخزنی را تشکیل می­دهد که در بسیاری از چا­ه­ های این منطقه نفت تولید می­کند. این پروژه با هدف تحلیل محیط رسوبی، شناسایی انواع اصلی رخساره­ های ماسه ­سنگی، بررسی ابعاد و هندسه ماسه­ سنگ­ها، بررسی پیوستگی جانبی و تهیه مدل مفهومی از توزیع آنها در بخش زیرین سازند گدوان، تعریف گردید.
در این مطالعه، با استفاده از توصیف رخساره ­های سنگی و رخساره ­های الکتریکی و تحلیل محیط رسوبی و با بهره­ گیری از مطالعات مقایس ه­ای، ابعاد و پیوستگی جانبی ماسه­ سنگ ­های سازند گدوان تخمین زده شد. بر اساس این مطالعه، ضخامت و عرض ماسه ­سنگ­ های کانالی در منطقه مورد مطالعه، به ترتیب، در محدوده 8-1 متر و 220-10 متر تغییر می­کند. بزرگترین کانال­ها در محدوده میادین G، A و سپس B و C گسترش دارند. این در حالی است که در محدوده F، E و D، کانال­ها غالباً کوچک بوده بطوری که ضخامت و عرض این کانال­ها، به ترتیب، کمتر از 4 و 100 متر است. سدهای ماسه ­ای غالباً ضخامت کمتر از 5 متر و پهنای کمتر از 2 کیلومتر دارند. در محدوده چاه­ های A، B و C سدهای دهانه ­ایی با ابعاد بزرگتر (ضخامت 11-6 متر و پهنای 2/4-5/2 کیلومتر) وجود دارد. البته اگرچه این نهشته­ ها، احجام ماسه ­ای نسبتاً بزرگی را تشکیل داده­اند اما فاقد نفت بوده و پیوستگی جانبی بین آنها وجود ندارد. این موضوع سبب خواهد شد تا ناهمگونی مخزنی و ریسک اکتشافی در منطقه افزایش یابد.
این مطالعه نشان داد که در حوضه­ هایی که کمبود نمونه­ های ­مغزه و یا کیفیت نامطلوب داده ­های لرزه ای وجود دارد، می­توان با استفاده از نمودارهای پتروفیزیکی و تحلیل­ های رسوب ­شناسی، به مدل­ های مفهومی از گسترش رخساره ­ها دست یافت که در کاهش ریسک و هزینه ­های اکتشاف و توسعه منابع هیدروکربنی مؤثر باشند.
متن کامل [PDF 2612 kb]   (412 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: علوم زمین
دریافت: 1399/8/25 | پذیرش: 1399/8/10 | انتشار: 1399/8/10

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.