دوره 1398، شماره 170 - ( 8-1398 )                   جلد 1398 شماره 170 صفحات 80-70 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML Print


پژوهشگاه صنعت نفت
چکیده:   (1963 مشاهده)
نیاز شدید حوزه بالادستی صنعت نفت به فناوری‌های جدید دارای نوآوری بنیادی و عدم تمایل و توانایی شرکت‌های استقرار یافته بزرگ برای توسعه نوآوری‌های فناورانه بنیادی، باعث ظهور استارت‌آپ‌های فناورانه در حوزه بالادستی صنعت نفت با ماموریت انجام سریع نوآوری‌های اغلب بنیادی گردیده است.
هرچند شواهد حاکی از آن است که استارت‌آپ‌ها طی دو دهه اخیر نقش مهمی در معرفی فناوری‌های جدید و مدل‌های کسب و کار نوین در حوزه بالادستی صنعت نفت بازی می‌کنند. اما حضور استارت‌آپ‌های فناورانه در حوزه بالادستی صنعت نفت چندان پرفروغ نبوده است و منجر به ظهور استارت‌آپ‌های فناورانه تک شاخ نگردیده است. بنابراین، راهگشایی برای حضور پر جنب و جوش استارت‌آپ‌های فناورانه در حوزه بالادستی صنعت نفت نیازمند بررسی‌های موشکافانه است.
براین اساس در این مقاله پس از تشریح دلایل عدم تمایل کارآفرینان استارت‌آپی برای ورود به حوزه بالادستی صنعت نفت، راهکارهایی به استارت‌آپ‌های فناورانه برای ارتقای موفقیت در حوزه بالادستی صنعت نفت و همچنین راهکارهایی به شرکت‌های استقراریافته بزرگ نفت و گاز برای بهره‌گیری از توان استارت‌آپ‌ها ارائه شده است. در پایان نیز پس از بررسی موضوع تعامل استارت‌آپ‌ها و شرکت‌های استقرار یافته در حوزه بالادستی صنعت نفت از دیدگاه تئوریک، به نتیجه‌گیری پرداخته شده است.
متن کامل [PDF 23949 kb]   (574 دریافت)    
نوع مطالعه: كاربردي | موضوع مقاله: مخزن
دریافت: 1398/9/12 | پذیرش: 1398/9/12 | انتشار: 1398/9/12

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.