دوره 1395، شماره 136 - ( 7-1395 )                   جلد 1395 شماره 136 صفحات 64-57 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

مرادنژاد مصطفی، مکوندی مهران. بررسی مشکلات و چالش های سیستم های حفاری با هوا در میادین زاگرس جنوبی. ماهنامه علمی اکتشاف و تولید نفت و گاز. 1395; 1395 (136) :64-57

URL: http://ekteshaf.nioc.ir/article-1-1910-fa.html


1- شرکت ملی حفاری
چکیده:   (4361 مشاهده)

هرزروی یکی از مشکلات اساسی در صنعت حفاری است که بهشکل گم شدن جزیی یا کلی حجمی از سیال حفاری بهصورت نشت تجهیزاتی یا نشت در درون منافذ سازندها بیان میشود. متغیرهای عملیات حفاری و سازند از جمله عوامل مؤثر بر هرزروی هستند. حفاری با هوا یکی از راهکارهای بسیار مؤثر جهت کاهش هزینههای حفاری در سازندهایی با هرزروی شدید است. سازندهای سست و شکننده، سازندهای بسیار تراوا با فشار تخلیه شده و سازندهای شکافدار از جمله مهمترین گزینههای انتخابی حفاری با هوا بهشمار میآیند. کاهش هزینههای ناشی از گمشدگی سیال حفاری و افزایش سرعت و طول عمر متهی حفاری از مهمترین مزایای حفاری با هوا هستند. سیستمهای حفاری با هوا علاوه بر نقش بسیار مهم و مؤثر در کاهش پیامدهای ناشی از هرزروی، در شرایطی خاص، چالشهای پیچیده و بزرگتری ایجاد می کنند. میادین زاگرس جنوبی مانند آغار، دالان، شانول، نار، گنگان، وراوی، هما و تابناک از جمله میادینی هستند که بهدلیل هرزرویهای شدید حفرههای بالایی باید برای آنها از روشهای حفاری با هوا، فوم پایدار و گل هوازده آنها استفاده کرد. این تحقیق برخی از مهمترین مشکلات و چالشهای پیشروی حفاری با هوا در چند حلقه چاه از میادین مناطق زاگرس جنوبی ایران را بررسی کرده است. نتایج نهایی نشان میدهد که در صورت عدمموفقیت در ایجاد شرایطی پایدار جهت انجام عملیات حفاری با هوا، نهتنها کارآیی این روش بهشدت کاهش خواهد یافت بلکه عملیات حفاری با مشکلات عدیدهای از جمله خرابیهای مکرر و جبرانناپذیر لولههای حفاری (خوردگی، فرسایش، شوئیدگی و بریده شدنهای متعدد لولهها در اثر خستگی شدید ناشی از ارتعاشات زیاد)، ناپایداری دیوارهی چاه، عملیات شستشو و تراش سخت، بروز هرزرویهای شدید، حفاری بدون برگشتی و متعاقب آن بروز گیرهای بسیار سخت، عملیات ماندهگذاری طولانی مدت و شانس بسیار ناچیز در بازیافت مانده و در نهایت از دست دادن حفره مواجه خواهد شد. این موضوع سبب افزایش سرسامآور هزینههای تمام شدهی حفر چاه و تحمیل بار مالی سنگینی بر طرحهای توسعهی میدان خواهد شد.

متن کامل [PDF 213 kb]   (2246 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي |
دریافت: 1395/8/5 | پذیرش: 1395/8/5 | انتشار: 1395/8/5

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به ماهنامه علمی- ترویجی اکتشاف و تولید نفت و گاز می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2022 CC BY-NC 4.0 | Journal of Exploration & Production Oil & Gas

Designed & Developed by : Yektaweb