دوره 1394، شماره 128 - ( 8-1394 )                   جلد 1394 شماره 128 صفحات 37-42 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML Print


چکیده:   (3633 مشاهده)

سالهاست که مدلسازی جریان سیال در محیط متخلخل مخزن با استفاده از شبیهسازهای مختلف صنعتی و غیرصنعتی بررسی و مطالعه میشود. این شبیهسازها بسته به شرایط ترمودینامیکی سیالات، نوع محیط متخلخل و پدیدهی مورد مطالعه، ممکن است ضعیف یا قدرتمند ظاهر شوند. در این میان تسلط محقق بر معادلات حاکم و نقاط ضعف و قوت ابزار شبیهسازی خود بسیار حائز اهمیت است؛ چراکه محقق باید هنگام مدلسازی به تمامی فرضیات و منابع خطای مؤثربر نتایج، اشراف کامل داشته باشد.

مطالعات آزمایشگاهی نشان میدهند که در حین تزریق دیاکسیدکربن در فشار نزدیک بحرانی (نزدیک امتزاجی) پدیدههای نزدیک بحرانی (از جمله ترشوندگی نزدیک بحرانی و جریان مارانگونی) تأثیر بهسزایی بر مقدار بازیافت نفت دارند. در این مقاله برخی نقاط ضعف شبیهسازها در مدلسازی این پدیدهها نشان داده میشود. در شرایطی که مارانگونی بازیافت را تا حدود 35 درصد افزایش داده نتایج شبیهسازی هیچگونه تأثیری از آن نمیپذیرد. همچنین ترشوندگی نزدیک بحرانی در آزمایشگاه سبب میشود بازیافت نفت در شرایط نزدیک بحرانی بیش از شرایط غیرامتزاجی و حتی امتزاجی تکتماسه شود. در حالیکه مدلسازی تزریق امتزاجی تکتماسه، به کسب بیشترین ضریب بازیافت از مغزه منتج میگردد. در این مطالعه ضمن معرفی دو پدیدهی مذکور، چالشها و دلایل بروز خطاهای شبیهسازی آنها نیز مورد بحث و بررسی قرار میگیرد.

متن کامل [PDF 871 kb]   (766 دریافت)    
نوع مطالعه: كاربردي |
دریافت: 1394/11/24 | پذیرش: 1394/11/24 | انتشار: 1394/11/24

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.