دوره 1400، شماره 195 - ( 11-1400 )                   جلد 1400 شماره 195 صفحات 25-16 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

دوستی‌ایرانی مهدی، اکبری دهخوارقانی افشین. طراحی پنجره‌ی ایمن گل حفاری با رویکرد پایداری دیواره‌ی چاه به دو روش تحلیلی و شبیه‌سازی نرم‌افزاری (مطالعه‌ی موردی: یکی از میادین جنوب ایران). ماهنامه علمی اکتشاف و تولید نفت و گاز. 1400; 1400 (195) :25-16

URL: http://ekteshaf.nioc.ir/article-1-3232-fa.html


1- گروه مهندسی نفت و معدن و مواد دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران مرکزی
چکیده:   (515 مشاهده)
انتخاب وزن مناسب برای گل حفاری از شکست سازند و نیز فوران سیال هیدروکربوری که می‌تواند منجر به خسارات جانی و مالی شود، جلوگیری می‌کند. در این مقاله ابتدا مشخصات رئولوژیکی گل حفاری و نیز اطلاعات ژئومکانیکی سازندهای چاه مورد مطالعه جمع‌آوری و طبقه‌بندی شد. لازم به ذکر است این اطلاعات شامل کلیه‌ی پارامترهای مربوط به سازند و گل حفاری بوده که به نوعی در پایداری دیواره‌ی چاه موثر هستند. در مرحله‌ی بعد به منظور پیشگیری از ناپایداری دیواره‌ی چاه، چاه مورد مطالعه در نرم​افزار Flac3D شبیه ​سازی شده و وزن سیال حفاری از نظر پایداری دیواره‌ی چاه بررسی شد. با توجه به مشکلات موجود در حفره‌ی 1/4 12 اینچ چاه مورد مطالعه در نهایت پنجره‌ی بهینه‌ی سیال حفاری بر اساس نتایج شبیه​ سازی انجام شده برای این حفره ارائه شد. لازم به ذکر است پارامترهای ورودی مسئله شامل فشار منفذی سازند، فشار شکست سازند، رئولوژی گل حفاری و همچنین پارامترهای ژئومکانیکی سنگ همچون مدول یانگ و ضریب پواسون بود. 
در بخش دوم مقاله، با استفاده از روش‌های تحلیلی، محدوده‌ی بیشینه و کمینه‌ی وزن گل حفاری با مدنظر قرار دادن پایداری دیواره‌ی چاه تعیین شد. در نهایت، نتایج حاصل از دو روش مورد اشاره مقایسه شد که خروجی عملیاتی شبیه​ سازی انجام شده برای وزن گل بهینه در بازه‌ی 16-14 پوند بر گالن بود، لیکن روابط تجربی موجود وزن گل بهینه را 14/47 پوند بر گالن پیش​بینی کرد. از جمله دلایل اختلاف نتایج به دست آمده، تجربی بودن برخی روابط موجود و همچنین استفاده از مشخصات مکانیک سنگی شیل برای کل لایه​های ریزشی محدوده‌ی 2000 متری چاه مورد مطالعه بود. لازم به ذکر است از نتایج این مطالعه می​توان در برطرف کردن مشکل شیل​های ریزشی در سازندهای شیلی میدان مورد مطالعه استفاده کرد.
متن کامل [PDF 2762 kb]   (47 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: حفاری
دریافت: 1400/11/25 | پذیرش: 1400/11/10 | انتشار: 1400/11/10

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به ماهنامه علمی- ترویجی اکتشاف و تولید نفت و گاز می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2022 CC BY-NC 4.0 | Journal of Exploration & Production Oil & Gas

Designed & Developed by : Yektaweb