دوره 1400، شماره 189 - ( 5-1400 )                   جلد 1400 شماره 189 صفحات 4-17 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

آزادی وش احمد. ارزیابی زون‌های تولیدی مخزن با استفاده از روش‌های خوشه‌سازی MRGC، SOM، AHC و DYNCLUST و مقایسه‌ی آنها با روش حد برش در سازند سروک. ماهنامه علمی اکتشاف و تولید نفت و گاز. 1400; 1400 (189) :4-17

URL: http://ekteshaf.nioc.ir/article-1-3110-fa.html


چکیده:   (113 مشاهده)
زون تولیدی بخشی از مخزن را شامل می‌شود که شرایط مخزنی و پتروفیزیکی قابل‌قبولی از لحاظ تولیدی و اقتصادی داشته باشد. در این مطالعه با به‌کارگیری داده‌های تفسیر شده‌ی نمودارهای چاه‌پیمایی و آنالیز مغزه‌ی یکی از چاه‌های سازند سروک در یکی از میادین فروافتادگی دزفول، به تعیین زون‌های تولیدی با استفاده از روش حد برش و چهار روش ‌خوشه‌سازی مختلف پرداخته شده است. در روش حد برش که روش مرسوم در تعیین زون‌های تولیدی است از چهار پارامتر پتروفیزیکی برای اعمال حدود برش استفاده شد که شامل تخلخل موثر، حجم شیل، اشباع موثر آب و تراوایی می‌شوند و برای تخلخل موثر مقادیر بالاتر از 5درصد، برای حجم شیل مقادیر کمتر از 30درصد، برای اشباع موثر آب مقادیر کمتر از 50درصد و برای تراوایی، مقادیر بالاتر از 1/0 میلی‌دارسی در نظر گرفته شدند. در روش ‌خوشه‌سازی از چهار روش MRGC، AHC، SOM و DYNCLUST استفاده شد که داده‌های ورودی مشابه داده‌های استفاده شده در روش حد‌ برش است. با در نظر گرفتن زون‌های تولیدی تفکیک شده توسط روش‌های خوشه‌سازی مشاهده شد که به ترتیب روش‌های SOM و DYNCLUST دارای بالاترین قدرت تفکیک زون‌های تولیدی در مقایسه با روش حد‌ برش هستند و روش‌های AHC و MRGC دقت کمتری نسبت به این دو روش دارند. در نتیجه می‌توان برای تعیین دقیق زون‌های تولیدی علاوه بر به‌کارگیری روش حد‌ برش، با درجه‌ی اطمینان مناسبی از روش‌های SOM وDYNCLUST  استفاده کرده و به عنوان روش‌های قابل استفاده در کنار استفاده از روش حد ‌برش معرفی کرد.زون تولیدی بخشی از مخزن را شامل می‌شود که شرایط مخزنی و پتروفیزیکی قابل‌قبولی از لحاظ تولیدی و اقتصادی داشته باشد. در این مطالعه با به‌کارگیری داده‌های تفسیر شده‌ی نمودارهای چاه‌پیمایی و آنالیز مغزه‌ی یکی از چاه‌های سازند سروک در یکی از میادین فروافتادگی دزفول، به تعیین زون‌های تولیدی با استفاده از روش حد برش و چهار روش ‌خوشه‌سازی مختلف پرداخته شده است. در روش حد برش که روش مرسوم در تعیین زون‌های تولیدی است از چهار پارامتر پتروفیزیکی برای اعمال حدود برش استفاده شد که شامل تخلخل موثر، حجم شیل، اشباع موثر آب و تراوایی می‌شوند و برای تخلخل موثر مقادیر بالاتر از 5درصد، برای حجم شیل مقادیر کمتر از 30درصد، برای اشباع موثر آب مقادیر کمتر از 50درصد و برای تراوایی، مقادیر بالاتر از 1/0 میلی‌دارسی در نظر گرفته شدند. در روش ‌خوشه‌سازی از چهار روش MRGC، AHC، SOM و DYNCLUST استفاده شد که داده‌های ورودی مشابه داده‌های استفاده شده در روش حد‌ برش است. با در نظر گرفتن زون‌های تولیدی تفکیک شده توسط روش‌های خوشه‌سازی مشاهده شد که به ترتیب روش‌های SOM و DYNCLUST دارای بالاترین قدرت تفکیک زون‌های تولیدی در مقایسه با روش حد‌ برش هستند و روش‌های AHC و MRGC دقت کمتری نسبت به این دو روش دارند. در نتیجه می‌توان برای تعیین دقیق زون‌های تولیدی علاوه بر به‌کارگیری روش حد‌ برش، با درجه‌ی اطمینان مناسبی از روش‌های SOM وDYNCLUST  استفاده کرده و به عنوان روش‌های قابل استفاده در کنار استفاده از روش حد ‌برش معرفی کرد.
متن کامل [PDF 3688 kb]   (80 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: علوم زمین
دریافت: 1400/5/23 | پذیرش: 1400/5/10 | انتشار: 1400/5/10

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به ماهنامه علمی- ترویجی اکتشاف و تولید نفت و گاز می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2021 CC BY-NC 4.0 | Journal of Exploration & Production Oil & Gas

Designed & Developed by : Yektaweb