دوره 1399، شماره 184 - ( 11-1399 )                   جلد 1399 شماره 184 صفحات 3-12 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

بزرگی محمدجواد، پرهام مسعود، قاسم العسکری محمد کمال. بررسی اثر انحراف زاویه چاه بر روی عدم پایداری دیواره چاه با استفاده از نرم افزار آباکوس در یکی از چاه های میدان نفتی آذر ایران. ماهنامه علمی اکتشاف و تولید نفت و گاز. 1399; 1399 (184) :3-12

URL: http://ekteshaf.nioc.ir/article-1-3002-fa.html


1- مهندسی و ساختمان صنایع نفت
2- شرکت عملیات اکتشاف نفت
چکیده:   (437 مشاهده)
روشهای تحلیلی و عددی زیادی برای بررسی پایداری چاه وجود دارد که با توجه به اطلاعات موجود از چاه مورد نظر و عوامل موثر بر ناپایداری آن بررسی و تحلیل میشود. روش المان محدود یکی از روش های عددی در زمینه مهندسی نفت است. انعطافپذیری در مدلسازی و اعمال شرایط مرزی متنوع باعث شده که این روش یکی از پرکاربردترین روشهای عددی به حساب آید. هدف این تحقیق مدلسازی عددی مسئله نا پایداری چاه زاویهدار در میدان نفتی آذر، به منظور محاسبه حد پایین پنجره وزن گل میباشد. با توجه به نتایج حاصله برای حالتی که حفاری چاه در جهت تنش افقی حداکثربا شد، حد پایین پنجره وزن گل pcf89 بدست آمد. همچنین چاه در زاویه انحراف تقریبی 10 درجه در حالت بحرانی قرار گرفت و در صورت حفاری با وزن گل پایینتر از pcf89 این زاویه انحراف زودتر از بقیه قسمتهای چاه دچار تغییر شکل گردید. با توجه به نتایج حاصله برای حالتی که حفاری چاه در جهت تنش افقی حداقل باشد، حد پایین پنجره وزن گل pcf3/90 بدست آمد. همچنین چاه در زاویه انحراف تقریبی 90 درجه در حالت بحرانی قرار گرفت و در صورت حفاری با وزن گل پایینتر از pcf3/90 این زاویه انحراف زودتر از بقیه قسمتهای چاه دچار حالت پلاستیکی شد. بنابراین حفاری چاه با آزیموت تنش افقی حداکثر وزن گل کمتری میطلبد که این موجب پایین آمدن هزینه حفاری می باشد. این نتیجه با تحلیل انجام شده قبل از مدلسازی تطابق دارد که اشاره به رژیم گسلش معکوس وامتداد لغز دارد و مناسبترین آزیموت جهت تنش افقی حداکثراست،  زیرا تنشهای وارد بر صفحه عمود بر محور چاه کمترین اختلاف را دارند.
در این تحقیق با استفاده از دادههای حاصل از نمودارهای پتروفیزیکی و همچنین دادههای مغزه حفاری و تستهای تک محوره و سه محوره، مدل ژئومکانیکی در سازند سروک برای چاه AZAR-D در میدان آذر ساخته شد وپس از ساخت مدل ژئومکانیکی چاه AZAR-D در میدان آذر، با استفاده از نرمافزار المان محدود آباکوس و ساخت مدل سهبعدی متخلخل از سازند سروک، با تغییر زاویه انحراف و امتداد چاه حد پایین پنجره وزن گل بدستآمد.
 
متن کامل [PDF 2164 kb]   (132 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: حفاری
دریافت: 1399/12/2 | پذیرش: 1399/11/10 | انتشار: 1399/11/10

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به ماهنامه علمی- ترویجی اکتشاف و تولید نفت و گاز می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2021 All Rights Reserved | Journal of Exploration & Production Oil & Gas

Designed & Developed by : Yektaweb