دوره 1398، شماره 165 - ( 3-1398 )                   جلد 1398 شماره 165 صفحات 45-52 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

صفایی فاروجی مجید، رحیم پور بناب حسین، قربانی بیوک. ارزیابی ژئوشیمیایی وتوان هیدروکربن زایی سازندهای پابده و گورپی در میدان نفتی گچساران، با استفاده از روش های پیرولیز راک اوَِل و پتروگرافی مواد آلی. ماهنامه علمی اکتشاف و تولید نفت و گاز. 1398; 1398 (165) :45-52

URL: http://ekteshaf.nioc.ir/article-1-2579-fa.html


1-
2- پژوهشگاه صنعت نفت
چکیده:   (2540 مشاهده)
در این مطالعه، سازندهای پابده و گورپی به‌عنوان سنگ‌های منشأ احتمالی در میدان نفتی گچساران مورد بررسی و مقایسه خصوصیات ژئوشیمایی آلی قرار گرفتند. در ابتدا به‌منظور ارزیابی آلودگی نفتی نمونه‌های مورد مطالعه، از ترسیم نمودار S1 در مقابل  TOCاستفاده شد. این نمودار عدمآلودگی نفتی تمام نمونههای هر دو سازند پابده و گورپی و بهعبارتی برجا بودن هیدروکربور موجود در این سازندها را نشان میدهد. ترسیم نمودار S2در مقابل TOC، وTOC در مقابل پتانسیل ژنتیکی (PP=S1+S2) حاکی از قرارگیری سازند پابده در طیف وسیعی از پتانسیل تولید هیدروکربور از ضعیف(Poor)تا خوب (good)و قرارگیری سازند گورپی در محدوده ضعیف (Poor)تا مناسب  (Fair)می‌باشد. همچنین این نمودارها به‌وضوح نشان می‌دهند که سازند پابده نسبت به سازند گورپی از پتانسیل هیدروکربورزایی بالاتری برخوردار است. نمودار‌های شاخص هیدروژن (HI)در مقابل شاخص اکسیژن(OI)،HIدر مقابل T maxوTOC در برابرS2 حاکی از طیف وسیعی از انواع مختلف کروژن، از نوعII، مخلوطII وIII، نوعIII و حتی نوعIV (یک نمونه) برای سازند پابده می‌باشد که گویای نهشته شدن سازند پابده در شرایط بسیار متغیری از محیط رسوبی و در پیشروی و پسرویهای متعدد آب دریا می‌باشد. در مقابل، سازند گورپی حاوی کروژن های نوع مخلوطIIو IIIو نوعIII می‌باشد. همچنین، نمودارTOCدر برابرHI حاکی از نفت‌زا‌تر بودن سازند پابده نسبت به سازند گورپی است. نمودار T maxدر برابر شاخص تولید(PI) حاکی از این است که سازند پابده وارد پنجره نفت‌زایی نشده است؛ به‌عبارتی، به میزان بلوغ حرارتی موردنیاز برای تولید هیدروکربور نرسیده که مقادیر میانگین انعکاس ویترینایت آن را تأیید می‌کند. در طرف مقابل، تعدادی از نمونه‌های سازند گورپی حاکی از ورود این سازند به اوایل زون پنجره نفتی و تولید هیدروکربور از این سازند می‌باشند که با توجه به قرارگیری سازند گورپی نسبت به سازند پابده در عمق بیشتر، بیشتر بودن بلوغ سازند گورپی نسبت به سازند پابده، طبیعی است.
متن کامل [PDF 755 kb]   (416 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: علوم زمین
دریافت: 1398/4/15 | پذیرش: 1398/4/15 | انتشار: 1398/4/15

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به ماهنامه علمی- ترویجی اکتشاف و تولید نفت و گاز می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2021 CC BY-NC 4.0 | Journal of Exploration & Production Oil & Gas

Designed & Developed by : Yektaweb