دوره 1397، شماره 160 - ( 9-1397 )                   جلد 1397 شماره 160 صفحات 52-44 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

همتی نیک حمیدرضا، طباطبایی سیدهاشم، نظری فرد مصطفی. بررسی خصوصیات مخزنی با انجام وارو ن سازی داد ه های لرز ه ای در سازند سروک جهت تخمین تخلخل در یک میدان نفتی. ماهنامه علمی اکتشاف و تولید نفت و گاز. 1397; 1397 (160) :52-44

URL: http://ekteshaf.nioc.ir/article-1-2432-fa.html


1- مدیریت اکتشاف
چکیده:   (2169 مشاهده)
اﻣﺮوزه اﮐﺘﺸﺎف ﻣﻨﺎﺑﻊ ﻧﻔﺖ و ﮔﺎز در ﻣﻨﺎﻃﻘﯽ ﺑﺎ پیچیدگی زﻣﯿﻦ ﺷﻨﺎﺳﯽ ﺗﻤﺮﮐﺰ یﺎﻓﺘﻪ اﺳﺖ .ﺑﺮای ﻧﯿﻞ ﺑﻪ ایﻦ اﻫﺪاف، روش ﻫﺎی ﺟﺪیﺪ ﺟﻬﺖ ﺷﻨﺎﺳﺎﺋﯽ ﺗﻠﻪ ﻫﺎی ﭼﯿﻨﻪ ای و ﺗﻌﯿﯿﻦ رﺧﺴﺎره ﻫﺎی رﺳﻮﺑﯽ ﻣﻮرد ﻧﯿﺎز اﺳﺖ. استفاده از داده های لرزه ای به خصوص در ایران تا به امروز منحصر به تعیین ساختار و ژئومتری یک مخزن نفتی و تخمین خواص مخزنی در مناطق دور از کنترل چاه ها معطوف شده است.استفاده ازروش های کمی در تفسیرداده های لرزه ای به جای روش های کیفی درمراحل اکتشاف تا تولید مخازن نفتی،به مرور زمان جای خودرادرصنایع بالادستی نفت پیداکرده است. در این مطالعه تصحیح نمودارهای صوتی با اطلاعات لرزه ای موجود در چاه (چکشات)، تفسیر افقهای لرزه ای، تهیه موجک و ساخت لرزه نگاشت مصنوعی، ایجاد انطباق بین اطلاعات چاه و لرزه نگاری، ساخت مدل اولیه، انجام وارونسازی و استفاده از روشهای مختلف برای تعیین تخلخل انجام شده است.  به منظور انجام تعبیر و تفسیر در این میدان ابتدا با استفاده از نمودارهای صوتی و چگالی، موجک مصنوعی تهیه و با موج حاصل از  لرزه نگاری شبه سه بعدی در نرم افزار مقایسه  شد. سپس سر سازندها مشخص شده و نقشه های زمانی و عمقی تهیه گردید. پس از آن،  به وسیله نمودار پاگیری صوتی شبه حجمی با روش وارون لرزه ای تهیه شد. لازم به ذکر است نشانگرهای لرزه ای کمک شایانی در جهت برآورد خواص مخزنی سازند مورد مطالعه می نماید. در نتیجه علاوه بر آن با استفاده از نشانگرها، ساختارهای چینه ای (کانال) و شکستگی ها در این مطالعه تشخیص داده شد که برای توسعه این میدان و کاهش هزینه حفاری حائز اهمیت می باشد. ازجمله اهداف این مطالعه میتوان به شناسایی تله های چینه ای وتعیین رخساره های رسوبی،تعیین وتخمین تخلخل دررخساره های رسوبی،استفاده ازنشانگرهای مختلف درتخمین تخلخل وپیشنهاد نقاط باتخلخل بالاجهت اهداف اکتشافی وتوسعه اشاره نمود.
متن کامل [PDF 626 kb]   (499 دریافت)    

دریافت: 1397/10/23 | پذیرش: 1397/10/23 | انتشار: 1397/10/23

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به ماهنامه علمی- ترویجی اکتشاف و تولید نفت و گاز می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2022 CC BY-NC 4.0 | Journal of Exploration & Production Oil & Gas

Designed & Developed by : Yektaweb