دوره 1396، شماره 148 - ( 8-1396 )                   جلد 1396 شماره 148 صفحات 56-63 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

همتی نیک حمیدرضا، فضلی لیلا، نظری فرد مصطفی، طباطبائی رئیسی سیدهاشم. مدل‬ سازی سه ‬بعدی زمین‬ شناسی سازندهای ایلام و سروک دریکی از میادین نفتی. ماهنامه علمی اکتشاف و تولید نفت و گاز. 1396; 1396 (148) :56-63

URL: http://ekteshaf.nioc.ir/article-1-2127-fa.html


1- مدیریت اکتشاف
چکیده:   (16715 مشاهده)

از اهداف این مطالعه مشخص کردن توان تولیدی و حجم تولید نواحی مخزنی سازندهای ایلام و سروک، تعیین نواحی با اهمیت از نظر خواص مخزنی جهت حفاری چاههای جدید و ارائهی مدل سهبعدی از ویژگیهای ساختمانی، چینهشناسی و پتروفیزیکی میدان نفتی مورد مطالعه است. جهت بررسی مدل ساختمانی سازندهای ایلام و سروک دادههای مربوط به چهار حلقه چاه حفر شده در این میدان پس از آمادهسازی بهصورت رقومی وارد محیط نرمافزار پترل شده و با استفاده از تجزیه و تحلیل لاگهای پتروفیزیکی حاصل از چاهها خصوصیات استاتیکی مخازن مشخص شد. در این مطالعه متغیرهای پتروفیزیکی مخازن ایلام و سروک (گروه بنگستان) شامل تخلخل مفید، درصد اشباع آب و حجم شیل بر اساس دادههای زمینشناسی، نمودارهای چاهپیمایی و دادههای لرزهای سهبعدی موجود از میدان با استفاده از روشهای زمین آماری مدل سازی شده است. مخزن مورد مطالعه با ابعاد 1×150×150 متر شبکهبندی شده و مدل چینهای و ساختمانی میدان ساخته شد. در مدلسازی این میدان با توجه به اینکه مخازن میدان را سازندهای ایلام و سروک تشکیل دادهاند، این سازندها به ضخامت یک متری تقسیم شدهاند. در انتهای مرحلهی لایهبندی، شبکهی بلوکی در جهات طول، عرض و ارتفاع تکمیل میگردد. همچنین برای پیبردن به نقش عوامل ساختمانی در توسعهی تخلخل، دادههای مربوط به گسلهای میدان نیز به مدل ارائه گردید. مبنای اولیهی شبیهسازی، نقشهی UGC میدان بوده که با استفاده از نرمافزار مپکارد آماده و وارد محیط تترل گردید. تعمیم دادههای مربوط به چاههایی که دادههای پتروفیزیکی آنها بیشتر مشخص شده، به کل میدان، نتایج قابلقبولی بهدست داده است. بعد از مدلسازی سهبعدی مخزن و توزیع متغیرهای مخزنی، ﻣﺤﺎﺳﺒﺎت حجمی تخمین سیالات انجام شده اﺳﺖ. ﺑﺮای مشخص ﺷﺪن همبستگی ﻓﻀﺎیﯽ، واریﻮﮔﺮامﻫﺎ برایﺗﻤﺎﻣﯽ نواحی ﺑﺮ اﺳﺎس ﻣﺘﻐﯿﺮﻫﺎی اﺷﺒﺎع آب و ﺗﺨﻠﺨﻞ ﻣﻔﯿﺪ رﺳﻢ ﺷﺪﻧﺪ و ﻣﺪل ﺳﻪبعدی متغیرهای پتروفیزیکی تخلخل، اشباع آب و نسبت خالص به ناخالص (NTG) ساخته شد. در نهایت با استفاده از روش شبیهسازی پیدرپی گوسی (SGS) توسط نرمافزار پترل و انجام محاسبات حجمی، ناحیهی سروک-1بهعنوان بهترین ناحیهی تولیدی انتخاب شد.

متن کامل [PDF 507 kb]   (1248 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي |
دریافت: 1396/8/24 | پذیرش: 1396/8/24 | انتشار: 1396/8/24

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به ماهنامه علمی- ترویجی اکتشاف و تولید نفت و گاز می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2021 CC BY-NC 4.0 | Journal of Exploration & Production Oil & Gas

Designed & Developed by : Yektaweb