دوره 1395، شماره 141 - ( 12-1395 )                   جلد 1395 شماره 141 صفحات 86-82 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

دمهری بهناز، روانمهر رضا. مانیتورینگ سامانه های تولید و توزیع نفت و گاز در سیستم های کنترلی توزیع شده با به کارگیری الگوهای طراحی نرم افزار. ماهنامه علمی اکتشاف و تولید نفت و گاز. 1395; 1395 (141) :86-82

URL: http://ekteshaf.nioc.ir/article-1-1991-fa.html


چکیده:   (3316 مشاهده)

زنجیره بالادستی تولید، توزیع و انتقال نفت و گاز گسترهای از فعالیتهاست که بهمنظور بهینه نمودن هر یک از آنها لازم است تا میلیونها پارامتر بهصورت پیوسته و مرتبط با یکدیگر بررسی و بهینه گردند. این امر در حال حاضر در شرکتهای نفت و گاز بهمنظور بهینه نمودن شرایط تولید، توزیع و انتقال و کسب بالاترین سود اقتصادی در قالب سامانههای مانیتورینگ از درونچاهی تا تأسیسات تحویل، بررسی، پایش و نظارت، صورت میگیرد. از سویی، ارتباط دینامیکی مخزن با شرایط عملیاتی تأسیسات سطحالارضی، انتقال و توزیع و تحویل میتواند در بهبود مدیریت بهینه کل زنجیره، تعیینکننده باشد. البته سیستمهای نظارت و کنترل که قابلیت مانیتور، محاسبه و اِعمال دستورات لازم در چنین حجم و گسترهای را داشته باشند، بهدلیل سرعت و دقت عملیات، نیازمند استفاده از روشهای کنترلی خاص و پیچیده میباشند که این روشها در قالب سیستمهای کنترلی توزیع شده، طبقهبندی میگردند که برای طراحی چنین سیستمهایی، استفاده از الگوهای طراحی توصیه میشود زیرا الگوهای طراحی بهترین راهحل برای مشکلات رایج طراحی نرمافزار هستند و استفاده از آنها در سیستمهای کنترلی توزیعشده میتواند باعث بهبود قابلیت استفاده مجدد از برنامهها، کاهش زمان توسعه مجدد، افزایش کارآمدی، بهبود ساختاری و کاهش پیچیدگی شود. در این مقاله، با استفاده از الگوهای طراحی دستور یک رویکرد جهت مانیتورنگ فعالیتهای موجود در سیستمهای توزیع شده ارائه شده است تا بتوان به بهترین شکل ممکن از وضعیت اجزای موجود در اینگونه سیستمها مطلع گردید. از آنجاییکه اهداف مانیتورینگ در سیستم توزیع شده شامل تنظیم پیکربندی، نمایش شرایط محیطی، نمایش اطلاعات زیرسامانهها و تولید گزارش میباشد، بنابراین با استفاده از آنها در زنجیره بالادستی میتوان به تولید صیانتی نفت و گاز، جلوگیری از آسیب به مخزن و چاهها، تولید نفتخام از لایههای منتخب، کاهش هزینههای تولید، فرآورش و ذخیرهسازی و بهینه نمودن عملیات فرآورش اقدام نمود.

متن کامل [PDF 364 kb]   (1287 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي |
دریافت: 1396/1/15 | پذیرش: 1396/1/15 | انتشار: 1396/1/15

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به ماهنامه علمی- ترویجی اکتشاف و تولید نفت و گاز می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2022 CC BY-NC 4.0 | Journal of Exploration & Production Oil & Gas

Designed & Developed by : Yektaweb