دوره 1393، شماره 117 - ( 8-1393 )                   جلد 1393 شماره 117 صفحات 51-57 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

پارسامنش الهام، شاه پسندزاد مجید، نبی بیدهندی مجید، صابری فرج الله. بررسی ویژگی های پتروفیزیکی سازند ایلام در مرز دو میدان نفتی اکتشافی جنوب ایران با استفاده از داده های لرزه نگاری، چاه نگاری و آزمایش چاه. ماهنامه علمی اکتشاف و تولید نفت و گاز. 1393; 1393 (117) :51-57

URL: http://ekteshaf.nioc.ir/article-1-1558-fa.html


چکیده:   (4333 مشاهده)
در این مطالعه سازند ایلام مربوط به چاه-A1 در مجاور چاه-B1 در مرز دو میدان نفتی(هیدروکربنی) اکتشافی A و B، درجنوب غربی ایران با استفاده از نرم افزارGEOLOG 7 به روش پتروفیزیک احتمالی Multimine در دو بخش ایلام بالایی و ایلام اصلی مورد ارزیابی قرار گرفت. با توجه به ارزیابی پتروفیزیکی انجام شده در این تحقیق، سازند ایلام در این ناحیه از سنگ آهک، سنگ دولومیت و شیل تشکیل شده است. در ستون لیتولوژی به دست آمده، با افزایش عمق، حجم شیل در بخش ایلام بالایی کاهش یافته و به مقدار سنگ آهک در بخش ایلام اصلی افزوده می شود. تخلخل در هر دو چاه بیش از مقدار میانگین تخلخل در میدان های نفتی A و B است. سازند ایلام در چاه-A1 دارای تخلخل تقریباً یکنواخت در کل سازند و اشباع آب بالاست. اما در بخش ایلام اصلی چاه-B1، به تدریج تخلخل، کاهش و اشباع آب در قسمت پایین افزایش می یابد، همچنین از عمق 2964 تا 3000 متری دارای پتانسیل نفتی است. نتایج آنالیز تزریق جیوه، افزایش اشباع آب کاهش نیافتنی، در پایینِ سازند ایلامِ اصلی را تأیید می کند. آزمایش آنالیز چاه ها نیز تأیید کننده ی نتایج پتروفیزیکی به دست آمده است. جهت اعتبارسنجی و ارزیابی بیشتر، نگارهای تخلخل، حجم شیل و امپدانس صوتیِ محاسبه شده از داده های چاه نگاری با نتایج تفسیر مقطع نشانگر مقاومت صوتی بهدست آمده از داده های لرزه نگاری در نرمافزار Hampson-Russell، مورد مقایسه قرار گرفت. علاوه بر همخوانی نتایج، در مقطع مقاومت صوتی با پیش رَوی از چاه-B1 به سمت چاه-A1، از تخلخل لایه ی مخزنی کاسته میشود. گزارش های زمین شناسی منطقه نیز، تغییر جنس لایه از سنگ آهک به سنگ رُس در محدوده بین دو چاه را عنوان کرده اند. بر ایناساس، تغییر رخساره رسوبی و یک سیل جانبی بین چاه های-A1 و B1 میتواند وجود داشته باشد. این سیل می تواند به دلیل عملکرد گسل هایی در اعماق بیشتر حوضه رسوبی باشد که با تشدید نمودن تغییرات رخسارهای توانسته بر مسیر مهاجرت و سیستم تخلخل مخزن تأثیرگذار بوده و مانع از حرکت نفت به سمت چاه-A1 شود.
متن کامل [PDF 2822 kb]   (1855 دریافت)    
نوع مطالعه: كاربردي |
دریافت: 1393/10/8 | پذیرش: 1393/10/8 | انتشار: 1393/10/8

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به ماهنامه علمی- ترویجی اکتشاف و تولید نفت و گاز می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2021 CC BY-NC 4.0 | Journal of Exploration & Production Oil & Gas

Designed & Developed by : Yektaweb