دوره 1392، شماره 103 - ( 5-1392 )                   جلد 1392 شماره 103 صفحات 63-67 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML Print


1- دانشگاه صنعتی امیرکبیر
چکیده:   (5611 مشاهده)
در حال حاضر فرآیند‏های حرارتی مثل سیلاب زنی با بخار و تزریق سیکلی بخار به طور گسترده ای برای برداشت نفت‏ های سنگین مخازن ماسه سنگی که گرانروی متوسطی دارند استفاده می شوند. در بسیاری از پروژه‏ های سیلاب زنی با بخار پس از گذشت زمان، نرخ تزریق گرما به مخزن کاهش می‏ یابد.
مزیت اصلی این کار کاهش هزینه های سوخت و در نتبجه افزایش طول عمر اقتصادی پروژه است.در نحوه کاهش نرخ تزریق گرما در صنعت, اتفاق نظر چندانی وجود ندارد. دو روش کاهش نرخ تزریق گرما عبارتند از کاهش تدریجی نرخ جرمی تزریق با حفظ کیفیت بخار در یک مقدار زیاد و کاهش کیفیت بخار در نرخ جرمی ثابت. در این مطالعه تاثیر روش های مختلف تولید( با سناریوهای کاهش نرخ جرمی تزریق بخار یا کیفیت بخار بر حسب زمان در یک مخزن نفت سنگین بدون شیب) بر میزان نفت تجمعی تولیدی مورد بررسی قرار گرفت.
نتایج این تحقیق نشان می دهد که در نرخ های یکسان تزریق گرما, سناریوی کاهش نرخ جرمی با حفظ کیفیت بخار در یک مقدار زیاد, نسبت به سناریوی کاهش کیفیت بخار در نرخ جرمی ثابت, نفت تجمعی خالص تنزیل شده بیشتری تولید خواهد کرد. سناریوی کیفیت ثابت منجر به افزایش اثر مکانیزم های ریزش ثقلی نفت گرم شده و انبساط ناحیه بخار به سمت پایین صورت می گیرد, در حالی که کاهش کیفیت بخار منجر به غالب شدن مکانیزم جابجایی با آب داغ که کارایی کمتری دارد می شود.


 
متن کامل [PDF 356 kb]   (818 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: مخزن
دریافت: ۱۳۹۲/۷/۳ | پذیرش: ۱۳۹۲/۹/۲۴ | انتشار: ۱۳۹۲/۹/۲۴