[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
:: دوره 1391، شماره 94 - ( 8-1391 ) ::
جلد 1391 شماره 94 صفحات 0-0 برگشت به فهرست نسخه ها
مطالعه و ارزیابی تزریق پیوسته آب و گاز1 و تزریق متناوب آب و گاز2 و مقایسه آن با تزریق گاز در یکی از مخازن نفتی شرکت نفت مناطق مرکزی ایران
مهدی بحرینی *1، دکتر ریاض خراط2
1- شرکت نفت مناطق مرکزی ایران
2- دانشگاه صنعت نفت
چکیده:   (4340 مشاهده)
در روش‌های معمول ازدیاد برداشت، مقدار زیاد و نامناسب نسبت تحرک3 بین سیال تزریقی و نفت مخزن موجب انگشتی شدن سریع سیال تزریقی و کاهش بازدهی مخزن می‌شود. به منظور بهبود و افزایش بازدهی مخزن و جلوگیری از حرکت رو به بالا و پایین گاز و آب و انگشتی شدن سریع گاز، تزریق آب و گاز به صورت متناوب در مخزن انجام می‌شود. روش تزریق متناوب آب و گاز از روش‌های جدید ازدیاد برداشت به شمار می‌رود. در این روش تزریق آب و ایجاد ناحیه سه‌فازی در مخزن، از طریق کاهش نسبت تحرک و پایداری جبهه حرکت گاز، موجب بهبود و افزایش بازده جاروبی تزریق گاز می‌شود. تزریق آب و گاز به روش‌های مختلفی مانند تزریق غیرامتزاجی، امتزاجی، پیوسته (SWAG) و متناوب (WAG) انجام می‌شود. در روش‌های تزریق غیرامتزاجی و امتزاجی، آب و گاز به صورت متناوب به مخزن تزریق می‌شود. اما در روش‌ تزریق SWAG بر خلاف روش‌های ذکر شده، آب و گاز به صورت هم‌زمان به مخزن تزریق می‌شود. تزریق هم‌زمان آب و گاز در این روش‌ موجب بهبود بازدهی میکروسکوپیک و ماکروسکوپیک و افزایش تولید مخزن نسبت به روش‌های غیرامتزاجی و امتزاجی می‌شود. در این مقاله به منظور مقایسه صحیح بین روش‌های تزریق SWAG و WAG، سناریوهای مختلف تزریق توسط شبیه‌ساز Eclipse100 طراحی شد و در ادامه بهترین سناریو در هر روش (با بالاترین ضریب بهره‌دهی و تولید) انتخاب شده است. پس از آن ضریب بهره‌دهی، درصد اشباع نفت، تولید روزانه و تجمعی در طول دوره تزریق در روش‌های SWAG و WAG، تزریق آب، همچنین نسبت گاز به نفت و درصد آب تولیدی در هر یک از سناریوهای فوق بررسی شده است. نتایج نشان می‌دهد که تزریق آب دارای بازدهی و تولید بیشتری نسبت به روش‌های تزریق SWAG و WAG بوده و بازدهی تولید از مخزن را نسبت به تولید طبیعی به میزان قابل توجهی افزایش می‌دهد.
واژه‌های کلیدی: شبیه‌سازی، ازدیاد برداشت، تزریق پیوسته آب و گاز، تزریق هم‌زمان آب و گاز، ضریب بهره‌دهی
     
نوع مطالعه: پژوهشي |
دریافت: ۱۳۹۲/۸/۲۷ | پذیرش: ۱۳۹۲/۹/۲۴ | انتشار: ۱۳۹۲/۹/۲۴
ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

کد امنیتی را در کادر بنویسید >XML     Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

بحرینی مهدی، خراط دکتر ریاض. مطالعه و ارزیابی تزریق پیوسته آب و گاز1 و تزریق متناوب آب و گاز2 و مقایسه آن با تزریق گاز در یکی از مخازن نفتی شرکت نفت مناطق مرکزی ایران. ماهنامه علمی- ترویجی اکتشاف و تولید نفت و گاز. 1391; 1391 (94)

URL: http://ekteshaf.nioc.ir:80/article-1-229-fa.html

دوره 1391، شماره 94 - ( 8-1391 ) برگشت به فهرست نسخه ها
ماهنامه علمی- ترویجی اکتشاف و تولید نفت و گاز Scientific-Propagative Journal of Exploration & Production Oil & Gas
Persian site map - English site map - Created in 0.171 seconds with 795 queries by yektaweb 3559

تحت نظارت وف ایرانی