دوره 1395، شماره 139 - ( 10-1395 )                   جلد 1395 شماره 139 صفحات 79-86 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML Print


1- پژوهشگاه صنعت نفت
چکیده:   (2657 مشاهده)

مطالعات انجام شده در سند جامع راهبردی پژوهش، فناوری و ساخت مواد شیمیایی پُرمصرف نشان میدهد از کل مواد شیمیایی مصرفی در شرکتهای اصلی و تابعه وزرات نفت، تنها 7 درصد آن با دانش فنی بومی در سطح کشور در حال تولید است. این در حالی است که حدود 15-16درصد مجموعه فوق با دانشهای فنی ناقص در مراحل مختلف به شکل وابسته در چرخه تولید قرار دارد و طبیعتاً بقیه موارد کاملاً وابسته به واردات است.

در مقاله حاضر با گردآوری آمار و ارقام مواد شیمیایی مصرفی در صنعت نفت به ویژه در صنایع بالادستی، شاخصهای مهم در اهمیت تولید آنها بررسی و دستهبندی این ترکیبات به لحاظ کاربردی و ساختاری در 22 گروه تخصصی جمعبندی گردید.

براین اساس در این مطالعه نیازهای فناورانه صنعت نفت کشور در حوزه فناوریهای تولید مواد شیمیایی که با توجه به چالشهای شناخته شده موجود و آتی در سند جامع راهبردی پژوهش، ساخت و فناوری تولید مواد شیمیایی پُرمصرف در صنعت نفت تعیین شده بود، براساس نظرسنجی از مدیران و کارشناسان تخصصی مرتبط در صنعت نفت برمبنای شاخصهای تعیین شده و با استفاده از روش TOPSIS اولویتبندی شد و براساس آن اولویتبندی، نیاز به توسعه حوزههای فناوریهای اصلی مواد شیمیایی مصرفی در صنایع نفت بهویژه در صنایع بالادستی تعیین گردید. 

متن کامل [PDF 202 kb]   (1843 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي |
دریافت: ۱۳۹۵/۱۱/۴ | پذیرش: ۱۳۹۵/۱۱/۴ | انتشار: ۱۳۹۵/۱۱/۴