دوره 1395، شماره 133 - ( 4-1395 )                   جلد 1395 شماره 133 صفحات 66-70 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML Print


1- شرکت نفت‌و‌گاز پارس
چکیده:   (1935 مشاهده)

این مقاله به بررسی جامع سیستم اندازه‌گیری اوریفیسی جریان گاز و میعانات در خروجی سکوهای تولیدی میدان گاز میعانی پارس‌جنوبی و تأثیر خواص سیالات بر آن می‌پردازد. برای این منظور ابتدا مکانیسم اندازه‌گیری و روش کار سیستم‌های مرتبط تشریح و پارامترهای مؤثر بر اندازه‌گیری مشخص می‌شود. سپس از طریق مدل‌سازی ترمودینامیکی سیال، در طی چند دوره‌ی مختلفِ نمونه‌گیری، روند تغییرات پارامترهای سیال و میزان تأثیر آن بر اندازه‌گیری بررسی می‌شود. همچنین خطای اندازه‌گیری که از طریق مفروضات در مورد خواص سیال به سیستم وارد می‌شود، به‌صورت کمّی بررسی می‌گردد.

براساس استاندارد، نرخ جریان جرمی گاز و میعانات گازی با ریشه دوم چگالی رابطه مستقیم و نرخ جریان حجمی با ریشه دوم چگالی رابطه عکس دارد. همچنین نرخ جریان حجمی گاز و حجم معادل گازی میعانات در شرایط استاندارد با ریشه دوم چگالی رابطه مستقیم و با وزن مولکولی رابطه عکس دارد. نمونه‌گیری سیال در شرایط تفکیک‌گر در سال 2009 و 2013 نشان داد، گاز و میعانات گازی با افت فشار میدان، سبک‌تر شده‌اند که این مسئله موجب تغییر در بازه‌ی کالیبراسیون جریان‌سنج می‌شود. همچنین مطالعات مدل‌سازی سیال در شرایط تفکیک‌گر نشان داد، انتقال جرم بین فاز گاز و میعانات، به‌علت تغییر دما و فشار تفکیک‌گرموجب می‌شود که تغییر واقعی چگالی با نتیجه‌ی تابع تصحیح چگالی که براساس تراکم‌پذیری گاز ایده‌آل است، تفاوت داشته و فرض ثابت ماندن وزن مولکولی نادرست باشد.

یافته‌های این مطالعه نشان داد، استفاده از تابع تصحیح دما و فشار براساس تراکم‌پذیری گاز، صرفاً در صورتی با خطای قابل چشم‌پوشی همراه است که دما و فشار طراحی به دما و فشار عملیاتی بسیار نزدیک باشد. همچنین در این صورت می‌توان از تابع تصحیح برای میعانات گازی نیز صرف‌نظر کرد. علاوه‌برآن، به‌علت تغییر ترکیب سیال مخزن، به‌روزرسانیِ مدون بازه‌های کالیبراسیون الزامی است.

متن کامل [PDF 3164 kb]   (1260 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي |
دریافت: ۱۳۹۵/۵/۴ | پذیرش: ۱۳۹۵/۵/۴ | انتشار: ۱۳۹۵/۵/۴