[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
:: دوره 1396، شماره 151 - ( 11-1396 ) ::
جلد 1396 شماره 151 صفحات 71-77 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی آزمایشگاهی اثرفشار بخار ازدیادبرداشت از مخازن نفت سنگین
بهنام خداوردی سامانی *1، پیمان عزت یار، علیرضا طباطبایی نژاد
1- شرکت ملی نفت
چکیده:   (208 مشاهده)
امروزه استفاده از شیوههای ازدیاد برداشت از مخازن هیدروکربوری جهت استحصال نفت یکی از موضوعات مهم و چالشی در برنامه توسعه میادین نفت در سرتاسر دنیا است. تولید نفت به روشهای اولیه وثانویه و با توجه به خصوصیات مخازن نفتی، تنها 10 الی 25 درصد از میزان نفت درجا را تخلیه میکند و جهت تولید نفت باقیمانده نیاز به استفاده از روشهای جدید از جمله روشهای گرمایی، روشهای شیمیایی و روشهای امتزاجی بوده که در این میان روشهای گرمایی، نقش مهمی در تولید از مخازن نفت سنگین دارد. بنابراین جهت تولید از اینگونه مخازن با توجه به مشخصات منحصر به فرد هر میدان، مطالعات و تحقیقات مختلفی انجام میشود.
در این بررسی بر پایه سیستم آزمایشگاهی تزریق بخار، بررسی اثر افزایش فشار بخار بر روی میزان بازیابی نفت در مقیاس آزمایشگاهی مدنظر است. آزمایشهای تزریق بخار در مدل شن فشرده اشباع از نفت با درجه سنگینی20 API در فشارهای مختلف ( 10، 20 و 50 بار) و با نفوذپذیریهای 5/3 دارسی و 800 میلی دارسی انجام شد و بازیافت نهایی نفت، نسبت آب همارز بخار به نفت تولیدی، زمان و مقدار نفت تولیدی در نقطه شکست در هر آزمایش با یکدیگر مقایسه شدند. آزمایشها نشان میدهد که با افزایش فشار بخار، بازیافت نفت بر حسب درصد حجم نفت اولیه بالا رفته و زمان رسیدن به نقطه شکست ( زمانی که جبهه بخار مایع شده به خروجی میرسد) کاهش مییابد. همچنین نرخ تولید نفت قبل از نقطه شکست با افزایش فشار بخار و به طبع دمای بخار اشباع افزایش مییابد که نشاندهنده اثر مثبت بالارفتن فشار بخار بر میزان برداشت نفت است. نفوذپذیری محیط متخلخل نقش موثری در میزان نرخ تولید دارد و در نفوذپذیری 5/3 دارسی، نرخ تولید نفت قبل از نقطه شکست بالا میرود، اما به محض رسیدن به نقطه شکست و تولید بخار مایع شده، درصد بازیابی نفت نسبت به نفوذپذیزی 800 میلی دارسی در این نقطه کاهش مییابد.
 
 
واژه‌های کلیدی: فرآیندهای گرمایی ازدیاد برداشت، تزریق پیوسته بخار آب، مدل شن فشرده، نقطه شکست
متن کامل [PDF 1105 kb]   (84 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي |
دریافت: ۱۳۹۶/۱۱/۲۳ | پذیرش: ۱۳۹۶/۱۱/۲۳ | انتشار: ۱۳۹۶/۱۱/۲۳
ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

کد امنیتی را در کادر بنویسید >XML     Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

خداوردی سامانی بهنام، عزت یار پیمان، طباطبایی نژاد علیرضا. بررسی آزمایشگاهی اثرفشار بخار ازدیادبرداشت از مخازن نفت سنگین. ماهنامه علمی- ترویجی اکتشاف و تولید نفت و گاز. 1396; 1396 (151) :71-77

URL: http://ekteshaf.nioc.ir:80/article-1-2206-fa.html

دوره 1396، شماره 151 - ( 11-1396 ) برگشت به فهرست نسخه ها
ماهنامه علمی- ترویجی اکتشاف و تولید نفت و گاز Scientific-Propagative Journal of Exploration & Production Oil & Gas
Persian site map - English site map - Created in 0.158 seconds with 798 queries by yektaweb 3559

ارتقاء امنیت وب با وف ایرانی