دوره 1394، شماره 129 - ( 9-1394 )                   جلد 1394 شماره 129 صفحات 45-53 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

صیادیان خواه صادق، عادل زاده محمدرضا. مقایسه ی تولید از لوله ی مغزی و فضای حلقوی و بهینه کردن متغیرهای موثر در روش فرازآوری با گاز در یکی از میادین نفتی جنوب غربی ایران. ماهنامه علمی اکتشاف و تولید نفت و گاز. 1394; 1394 (129) :45-53

URL: http://ekteshaf.nioc.ir/article-1-1803-fa.html


چکیده:   (3391 مشاهده)

فرازآوری با گاز، یکی از روش های فرازآوری مصنوعی است که با هدف افزایش دبی چاههای نفتی مورد استفاده قرار میگیرد. در این روش، گاز پُر فشار به درون سیال موجود در چاه تزریق شده و بدینطریق دانسیته متوسط و متعاقباً فشار وارد بر ته چاه را کاهش میدهد. هدف اصلی در طراحی سیستم فرازآوری با گاز، یافتن دبی بهینه تزریق است. یافتن دبی بهینه از آنجهت اهمیت دارد که تزریق مقدار اضافی گاز، باعث کاهش تولید و افزایش هزینه میگردد. پارامترهای دیگری نیز در موفقیت عملیات دخیل هستند که چنانچه به دقت انتخاب نشوند، عملیات ناممکن و یا حداقل غیراقتصادی خواهد شد. تعدادی از این پارامترها عبارتند از: فشار تزریق گاز، فشار سرچاهی، عمق نصب شیر عملیاتی و شیرهای تخلیه، فاصله شیرها از یکدیگر و... .

در این مقاله با استفاده از نرمافزار PipeSim و به کمک تحلیل گرهای، تولید یک چاه نمونه مورد بررسی قرار میگیرد. در ابتدا، مدل ساخته شده با دادههای واقعی مطابقت داده میشود و بر این اساس بهترین روابط معرف جریان چاه انتخاب میگردند. در ادامه، میزان تولید از چاه از طریق لولهی مغزی و فضای حلقوی با هم مقایسه میشوند. سپس میزان دبی تولیدی با استفاده از روش فرازآوری با گاز برای هر دو حالت قبل، با درنظر گرفتن تأثیر پارامترهای مختلف و آزمایشهای میزان حساسیت انجام گرفته و نتایج حاصل از آن مقایسه میگردند. در انتها، مقادیر بهینه پارامترهای مؤثر بر عملیات انتخاب میشوند. با توجه به جداول و نمودارها و نتایج حاصل از شبیه سازی، در شرایط یکسان، مشاهده شد که میزان دبی تولیدی از فضای حلقوی چاه X بیشتر از دبی تولیدی از لوله مغزی "8/7 2 است. با طراحی و نصب سامانهی فرازآوری با گاز به صورت بسته یا نیمهبسته و نصب شیرهای تخلیه و شیر عملیاتی فرازآور در اعماق مناسب، علاوهبر دستیابی به نقطه تزریق عمیقتر و دبی تولیدی بیشتر، میتوان مشکلات ناشی از نصب سیستم بهصورت باز را به حداقل رساند. در جهت رفع این مشکلات، مقادیر بهینه پارامترهای مذکور انتخاب گردیدهاند. بهکار بستن بهینهسازیهای معرفی شده در این مقاله، دبی تولیدی را تا نزدیک دو برابر مقدار اولیه خود افزایش میدهد.

متن کامل [PDF 4755 kb]   (883 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي |
دریافت: 1394/12/2 | پذیرش: 1394/12/2 | انتشار: 1394/12/2

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به ماهنامه علمی- ترویجی اکتشاف و تولید نفت و گاز می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2021 All Rights Reserved | Journal of Exploration & Production Oil & Gas

Designed & Developed by : Yektaweb